Capital Partners končí na burze po pokutě od ČNB

3. 1. 2011

Firma zvyšovala náklady klientů příliš častým obchodováním. V Maďarsku čelí český broker Capital Partners obvinění z podvodů.

Tuzemský broker Capital Partners dostal od České národní banky (ČNB) pokutu 20 milionů korun. Firma podle pravomocného rozhodnutí ČNB porušila v letech 2007-2009 povinnosti obchodníka s cennými papíry. Jak informovala pražská burza na svých webových stránkách, společnost jí tento týden dopisem sdělila, že ke konci roku ukončuje své členství na burze.
Mediální zástupkyně Capital Partners Vendula Pavlíková se k situaci nechtěla vyjadřovat s tím, že společnost v příštím týdnu vydá oficiální prohlášení.
Podle ČNB se Capital Partners provinila tím, že pověřovala zjišťováním investičních profilů svých zákazníků spolupracující investiční zprostředkovatele a tento proces nekontrolovala nebo kontrolovala pouze formálně. Tímto způsobem získané investiční profily opakovaně neodpovídaly skutečnosti, uvedla ČNB.
Capital Partners podle ČNB také soustavně a systematicky prováděla pokyny zákazníků v rozporu s jejich skutečným investičním profilem. Společnost rovněž vytvářela investiční doporučení, v nichž neodlišovala fakta od výkladů, odhadů nebo názorů, uvedla ČNB.
Firma se navíc provinila nadměrným obchodováním. Takzvaný churning, kdy firma příliš často obchoduje s majetkem klienta, vydělává na poplatcích za tyto transakce a neúměrně tím zvyšuje náklady zákazníků, patří mezi zakázané aktivity.
"Uvědomte si, že ta firma má poplatek z objemu obchodu mezi 1,5 až 1,9 procenty. Když uskuteční dva obchody denně, má poplatky minimálně kolem tří procent. Bylo by velké terno, kdyby se jí dařilo pravidelně investovat do akcií, které během dne dokáží zhodnotit o tři a více procent," říká analytik konkurenční brokerské společnosti, který si nepřál být jmenován.
Podle něj je u jiných společností běžné, že když uskuteční více obchodů během jednoho dne, zákazník platí poplatky pouze z první obchodní transakce. Za churning už v minulosti přišla o povolení obchodovat s cennými papíry společnost Afin Brokers. ČNB jí licenci odňala na konci roku 2007. Aktivity Afin Brokers pak převzala právě společnost Capital Partners.
Pokutovaný broker nemá problémy pouze v Česku. Na počátku letošního roku provedla maďarská policie razii v budapešťské pobočce společnosti. Tamní úřad pro dohled nad finančním trhem následně odebral obchodní licenci firmám a makléřům spolupracujícím s českým obchodníkem.
Capital Partners podle maďarského regulátora porušovala pravidla obchodování, uváděla klienty v omyl, vedla agresivní prodejní kampaň a měla neprůhlednou síť obchodních agentů. Firma oznámila, že kvůli tomu povede proti Maďarsku arbitráž za zmařenou investici.
Capital Partners působí na českém kapitálovém trhu od roku 1994 a v objemu zobchodovaných akcií patří k nejmenším obchodníkům.
20 milionů korun
výše pokuty pro Capital Partners od ČNB. Základní jmění firmy přitom činí 40 milionů korun.
20,3 milionu korun
činil v listopadu objem akciových obchodů Capital Partners. Firma byla v poslední době nejmenším obchodníkem na pražské burze. Lídrem byla Patria Finance s listopadovým objemem 24,9 miliardy korun.

Zdroj: Hospodářské noviny 

Magazín tipů a triků pro Vaše finance

Máte dotaz? Napište nám

Jméno a příjmení
Váš e-mail *
Telefon
Oblast zájmu *
Zpráva
logo

icon-contact-phone +420 573 335 507

icon-contact-mail kzfinance@kzfinance.cz