České akcie šly proti proudu, korunové fondy potěšily

4. 5. 2011

Březnové dění na akciových trzích bylo hodně hektické, hlavním důvodem bylo silné zemětřesení v Japonsku a následné riziko havárie v jaderné elektrárně Fukušima a možný neblahý vliv na světovou ekonomiku. V závěru měsíce se však na trhy vrátil optimismus, a tak prvotní propady byly rychle vyrovnávány následným růstem. Největší ztráty tak v březnu zůstaly logicky japonské burze, index Nikkei ztratil něco přes osm procent, když v průběhu měsíce ztrácel i 19 procent.

Americké indexy oscilovaly na konci měsíce kolem nuly, o něco hůře dopadla západní Evropa, ale i tak byly ztráty mírné. V růstu díky napětí v africké oblasti pokračovala ropa (+pět procent) a k hranici 1500 dolarů za unci se blížilo zlato (+1,4 procenta).
Proti proudu šla tentokrát pražská burza, po únorovém mírném růstu přidala i v březnu – 1,1 procenta především díky rostoucím akciím ČEZ (+9,2 procenta), které těžily zejména z negativní politické nálady vůči jaderné energii v Německu.
Za nejpodstatnější z březnového vývoje ve fondech tak považuji fakt týkající se psychologie drobných investorů, že v drtivé většině nepropadali panice a nesnažili se prodávat své investice v reakci na přírodní katastrofu. Jak na tuto tržní situaci zareagovali manažeři českých fondů? Využili nějak rostoucích cen komodit, které se jistě projeví v celé ekonomice? Co prozradili ve svých pravidelných komentářích?

Březen: fondy japonský problém zvládly
Conseq Akciový fond

Fond tentokráte zaostal za svým benchmarkem (+2,1 procenta), i tak si připsal za březen zhodnocení +1,3 procenta. Důvodem bylo to, že středoevropské trhy s výjimkou Maďarska mírně posilovaly, dařilo se přitom zejména polským akciím, když hlavní index varšavské burzy WIG20 posílil o téměř čtyři procenta. V průběhu března došlo k významným změnám vah v bázi českého indexu PX, když výrazně poklesly váhy akcií Erste Bank a ČEZ, a naopak výrazně vzrostly váhy akcií Komerční banky a Telefóniky O2 ČR. Z tohoto důvodu fond odprodal část pozice v akciích Erste Bank a ČEZ, a naopak zvýšil pozice v akciích Komerční banky a Telefóniky O2 ČR. Fond rovněž zvýšil pozice v maďarské ropné společnosti MOL a po výrazném propadu z poslední doby zvýšil pozici v akciích maďarské farmaceutické společnosti Richter Gedeon. Z únorových rekordních osmi procent hotovosti tak fondu po nákupech zůstalo na konci března 5,9 procenta volných prostředků.

Raiffeisen Český akciový fond
 

Jen nepatrně odlišné zaměření od výše jmenovaného má Český akciový fond, který je dle benchmarku (složeného z 50 procent indexu pražské burzy) více zaměřen na české akcie. Taktéž hodnota tohoto fondu v březnu rostla a zvýšila se o 1,4 procenta. V portfoliu fond zvýšil váhu rafinerské společnosti Unipetrol v souvislosti s rostoucí cenou ropy. Dále posílil podíl v bankovním sektoru nákupem akcií Komerční banky a BNP Paribas. Portfolio fondu je aktuálně zainvestované na úrovni 98 procent

Zlatý fond ČP Investu

Po předcházející houpačce prožil v březnu druhý pozitivní měsíc v řadě, přinesl svým podílníkům 2,1 procenta za měsíc a od začátku roku drží kladnou výkonnost 2,8 procenta. Po japonském zemětřesení se stalo zlato spásným přístavem nervózních investorů a po uklidnění situace a návratu k akciím fond táhla dále nahoru rostoucí cena stříbra, která atakovala extrémní hodnoty z ledna 1980. Polovina majetku fondu je nyní alokována právě ve zlatu a stříbru. Celková zainvestovanost fondu činí nyní 96 procent, tato poměrně agresivní investiční politika využívá současného geopolitického napětí a dluhových problémů zemí PIIGS. Velikost fondu dosáhla 557 milionů korun.

ISČS TOP STOCKS

Tentokrát mírný pokles (-1,4 procenta) a kopírování pohybu amerických akcií, to je březnové představení tohoto fondu po předcházejících významných růstech. Pokračoval trend poměrně masivních přítoků nových peněz do fondu, v průběhu měsíce přiteklo dalších 56,7 milionu korun. Ke konci března tak byl objem prostředků ve fondu již vyšší než 1,54 miliardy korun. Na rozdíl od „transakčního klidu“ uplynulých měsíců došlo v březnu ke dvěma významnějším změnám ve struktuře portfolia. Z investičního nápadu „Portfolio poručíka Dana“ byly prodány akcie Renovo Group (důvodem pro prodej těchto akcií byly neúspěšné výsledky testu a následné zastavení vývoje nového léku, realizovaná ztráta byla 93 procent) a nově byly nakoupeny akcie společnosti Prolor Biotech. Na konci měsíce tak obsahovalo portfolio fondu i nadále 25 různých investičních nápadů.

Pioneer – akciový

Hodnota podílového listu fondu po třech měsících a více než desetiprocentním nárůstu ceny tentokrát poklesla o 1,53 procenta, když ztrácela většina titulů s výjimkou petrochemických, telekomunikačních a potravinářských. Fond také mírně zaostal za výkonností benchmarku (o 0,08 procenta). Nejvýznamnější změny v portfoliu v březnu zaznamenal sektor zdravotní péče. Z portfolia fond vyprodal akcie společností sanofiaventis, Medtronic a Bristol-Myers Squibb, a naopak do portfolia nově zařadil akcie Merck, HCA Holdings a také ruské společnosti Pharmstandard. V případě této takzvané off-benchmark investice fond věří, že vysoké ceny ropy výrazně zvýší příjmy ruského rozpočtu a podpoří jak výdaje ze strany státu, tak domácí spotřebu. Velikost fondu je aktuálně necelých 1,1 miliardy korun.

BNPP L1 Convertible Bond World (CZK)

Výnos akciového fondu a výhody dluhopisů ve zkratce kombinuje fond konvertibilních dluhopisů. A protože francouzská BNP Paribas zavedla pro tento typ fondu i korunovou třídu, monitorujeme i tento typ fondu, konkrétně díky produktu BNPP L1 Convertible Bond World (CZK). Poslední měsíc sice díky turbulentnímu chování akciových trhů mírně ztratil (-0,43 procenta), ale zhruba za půlrok své existence již má ve správě více než 100 milionů korun a připsaný výnos téměř sedm procent. Fond v březnu neprováděl žádné významné změny v portfoliu, když hektickou situaci vyhodnotil z dlouhodobého pohledu jako nepodstatnou, nicméně jeho náhled na akcie je spíše kritický, když v nich vidí spíše hrozbu než příležitost.

Conseq dluhopisový

Hodnota podílového listu fondu během března vzrostla o 0,2 procenta, fond tentokrát lehce zaostal za srovnávacím indexem (+0,3 procenta). České státní dluhopisy přispěly mírnými cenovými zisky k výsledku pozitivně, když jim pomohly domácí makroekonomické údaje a velmi slušná poptávka v aukcích nových vládních obligací. Dařilo se také firemním dluhopisům v portfoliu fondu. Z cizoměnových pozic přispěly kladně k relativní výkonnosti maďarské obligace, jejichž ceny podpořil zveřejněný plán fiskální konsolidace. Do mírně negativního relativního výsledku však fond v březnu stáhla polská aktiva (zejména slabší kurz zlotého), kterým uškodil negativní vývoj struktury platební bilance a zejména obavy z nižší důvěryhodnosti polských zahraničně obchodních statistik.
 

Zdroj: E15

 

Magazín tipů a triků pro Vaše finance

Máte dotaz? Napište nám

Jméno a příjmení
Váš e-mail *
Telefon
Oblast zájmu *
Zpráva