České podílové fondy od začátku roku rostou jen mírně

26. 4. 2011

Většina domácích podílových fondů investorům letos sice vydělává, ale vesměs nejde o nijak velké částky. Všechny fondy peněžního trhu přinesly výnosy do jednoho procenta, podobnou výkonnost měla i většina dluhopisových fondů, z nichž ale některé vykázaly i ztrátu. Kladnou výkonnost měla zhruba polovina akciových fondů, ty nejúspěšnější z nich vynesly přes pět procent. Vyplývá to z databáze serveru iFondy.cz.

„V úvodu roku přinesly výsledky firem za poslední čtvrtletí 2010 na trhy pozitivní náladu. Vývoj ale pokračoval nepokoji v Africe (především růst ceny ropy) až po přírodní katastrofu v Japonsku, která sebou přinesla problémy s jadernou elektrárnou (propad trhů, především japonských akcií a energetických firem). Nedobrou situaci doplnily pokračující potíže se zadlužením některých zemí a dubnovým snížením výhledu pro dlouhodobé americké závazky ratingovou agenturou Standard & Poor's,“ popsal hlavní události ovlivňující světové finanční trhy analytik KZ Finance Miroslav Frajt.
Všechny typy fondů, které mají v portfoliích cenné papíry s fixními výnosy, nemají podle něj nyní v prostředí nízkých úrokových sazeb na růžích ustláno. „Přesto můžeme říci, že fondy peněžního trhu si v rámci mezí vedly velice slušně,“ uvedl.
Vyzvedl především fondy ESPA Český fond peněžního trhu (+0,67 procenta) a fond Conseq Invest Konzervativní (0,59 procenta), které se dlouhodobě pohybují v popředí výkonnosti těchto žebříčků a jsou většinou lepší konkurencí spořícím účtům. Ostatní peněžní fondy si vedly o něco hůře, ale všechny se pohybují od začátku roku v kladných hodnotách, dodal.
Na poli dluhopisových fondů je situace méně jednotná, uvedl Frajt. Projevuje se zde především rozdílnost mezi tzv. bonitními dluhopisy (především státními dluhopisy rozvinutých zemí) a rizikovějšími dluhopisy (státní dluhopisy zemí s nižším ratingem a korporátní dluhopisy).
Již delší doby vítězí právě ty rizikovější, které těží z problému zadlužení vyspělých zemí. Jejich dluhopisy stále nabízejí nízké výnosy a navíc zde pomalu roste riziko. Celkově se výnosy dluhopisových fondů pohybovaly od minus 4,62 procenta do plus tří procent, což je docela velký rozptyl, podotkl.
Odlišný vývoj u různě zaměřených akciových fondů prohloubil značně oslabující dolar (od počátku tohoto roku ztratil vůči české měně přes deset procent) a situace v Japonsku, která odstartovala rychlý, ale docela krátký výprodej na akciových trzích. Akciovým investorům ale podle Frajta nezbyly jen oči pro pláč. Dobré firemní výsledky, rychlé oživení po výprodeji v souvislosti s japonskou katastrofou a růst cen komodit umožnily některým fondům zaměřeným především na komoditní akcie, a zároveň zajištěným do české koruny, dosáhnout pěkných zisků. Po delší době si vedly lépe trhy rozvinuté než rozvíjející. Výjimkou byly japonské akcie, které nabraly ztrátu až nad 20 procent.
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, loni stoupl o 13 miliard korun na 247,5 miliardy korun. Za první čtvrtletí letošního roku výsledky ještě nejsou k dispozici. V roce 2010 naprostá většina domácích podílových fondů investorům v roce 2010 vydělala.
Největší výnosy přinesly akciové fondy, které v průměru zaznamenaly zhodnocení převyšující deset procent. Dluhopisové fondy vynesly průměrně přes tři procenta, fondy peněžního trhu mírně pod jedno procento. 

V případě zájmu o bližší informace či o konkrétní možnosti investice do investičních produktů nás kontaktujete zde.

Zdroj: ČTK
 

Magazín tipů a triků pro Vaše finance

Máte dotaz? Napište nám

Jméno a příjmení
Váš e-mail *
Telefon
Oblast zájmu *
Zpráva