Mezi investičními certifikáty existuje velmi mnoho variant a každý investor si může najít produkt přesně pro sebe. Již dnes je trh s certifikáty obrovský, což přispívá zejména k všestrannosti certifikátů a jejich použití! Následujícící článek Vám přináší základní informace o různých typech certifikátů z hlediska jejich výnosově-rizikového profilu!
Členění certifikátů
Výnosově-rizikový profil certifikátů
Zdroj: Svoboda, M., Rozumek, D., Investiční certifikáty

Pro konzervaticní investory s "averzí" k investičnímu riziku jsou vhodné tzv. garantované certifikáty, které
spojují 100procentní jistotu ochrany investovaného kapitálu s teoreticky neomezenou výnosovou šancí.
Tyto certifikáty se skládají vždy ze dvou složek - garantované a performance složky. Emitent investuje velkou část do tzv. odúročeného dluhopisu (zerobondu), což v okamžiku splatnosti zajistí přesně stanovenou hodnotu resp. emisní cenu certifikátu.
Zbytek bude investován na kapitálovém trhu, většinou do nákupu tzv. opcí na podkladové aktivum. Na vývoji kapitálového trhu však investor neparticipuje 100procentně. Vždy záleží na stanoveném stupni participace. Například 80% participace znamená, že investor při kurzovním růstu ve výši 20,00 EUR dostane vyplaceno pouze 16,00 EUR. Zbylá 4,00 EUR dostane emitent za poskytnutou garanci!
Garance působí vždy až v den splatnosti!

S discount certifikáty lze dosahovat atraktivních výnosů i na mírně klesajících, stagnujících a pozvolna rostoucích trzích. Narozdíl od indexových certifikátů mají
pevně omezenou dobu trvání (3 až 18 měsíců) a předem stanovený maximální výnos
tzv. cap. Jako kompenzaci za limitovaný výnos lze považovat, že je discount certifikát vždy levnější než podkladové aktivum. Navíc tato sleva
tzv. discount působí jako ochranný polštář při poklesu aktiva, protože cena podkladového aktiva by musela klesnout až pod hranici slevy, aby investor prodělal.
Při splatnosti certifikátu mohou nastat v zásadě dva scénáře. Buď je podkladové aktivum na nebo nad hranicí maximálního výnosu, v tom případě je vyplacen maximální výnos. Pakliže se aktivum nachází pod touto hranicí je investorovi vyplacena aktuální hodnota certifikátu nebo je mu dodáno podkladové aktivum.

Sprint certifikáty nabízejí investorům možnost participovat nadproporcionálním způsobem tj. pomocí tzv.
finanční páky na kurzovním vývoji zvoleného podkladového aktiva, a to v předem definovaném
rozpětí (range). Při emisi je stanoveno rozpětí mezi emisním a cílovým kurzem. Výnos je tedy omezen do určité výše.
Při splatnosti mohou nastat tři scénaře. Podkladové aktivum bude mít hodnotu na nebo nad cílovým kurzem, pak bude vyplacen maximální výnos. Dále pokud aktivum vzroste, ale nedosáhne maximálního kurzu, bude vyplacen vždy dvojnásobek výnosu aktiva. A v posledním případě, pokud dojde ke ztrátě, tedy k poklesu aktiva, pak investor participuje na poklesu stejnou měrou.

Alternativou klasických garantovaných certifikátů, které se odlišují
"levnějším" zajištěním a naproti tomu vyšším participačním faktorem, jsou airbag certifikáty. To znamená, že investor se na výnosu podkladového aktiva podílí téměř 100%, případným ztrátám je však zamezeno pouze do určité předem definované ochranné hranice.
V den spaltnosti jsou v zásadě možné tři scénáře. Pokud se podkladové aktivum bude kotovat nad emisní hodnotou , bude v nejlepším možném případě vyplaceno plné zhodnocení aktiva. Pakliže se podkladové aktivum bude nacházet pod emisní úrovní, ale nad ochrannou hranicí, dojde k aktivaci ochranné složky a investorovi bude vyplacena emisní cena aktiva. Pokud však bude kurz aktiva pod stanoveným ochranným limitem, bude certifikát prodělávat, ale právě díky částečnému zajištění, bude ztráta vždy menší než při přímé investici.

Pro indexové certifikáty je typické, že přesně kopírují vývoj podkladového aktiva resp. indexu. Umožňují tak
neomezenou a úplnou participaci jak na růstu, tak i na poklesu! Rozhodující je zde
poměr odběru (1:1 nebo 1:100), který může být 1:1 nebo také 1:100. Např. pokud má vůdčí evropský akciový index EURO STOXX 50 hodnotu 2.500 bodů, stojí odpovídající indexový certifikát s poměrem odběru 1:100 přesně 25,00 EUR.
Stejně jako diskontové certifikáty i bonus certifikáty nabízí atraktivní výnosy na stagnujících a mírně klesajících trzích. Výhodou bonus certifikátů je oproti diskontovým je
potenciál neomezeného zisku (neexistence cap).

Bonus certifikát disponuje dvěmi hranicemi tzv. horní bonus hranicí, která se při emisi nachází několik procent nad hodnotou podkladového aktiva, a dolní bonus bariérou, která je pod aktuální hodnotou tohoto aktiva. Podle toho, kde se v den splatnosti dané aktivum nachází jsou v zásadě možné dvě alternativy zpětného vyplácení.
Jestliže se cena podkladového aktiva pohybovala pouze mezi zmíněnými hranicemi/nad horní hranicí, pak je vyplacena nominální hodnota plus předem stanovený bonus/aktuální hodnota podkladového aktiva. Pokud se však někdy v průběhu doby trvání podkladové aktivum dotklo nebo pokleslo pod stanovenou hranicí, provede se při splatnosti pouze výplata aktuální hodnoty podkladového aktiva (nezávisle na tom, kde se cena právě nachází)!
Pojem "basket" pochází z angličtiny a v překladu znamená koš – tím je míněn koš, který obsahuje více cenných papírů. Emitent rozhoduje o složení basketu, tzn. o výběru jednotlivých cenných papírů (většinou 5 až 20) a jejich váhovém zastoupení.
Basket certifikáty jsou vhodné pro investory, kteří jsou přesvědčeni o růstu určitého oboru (branže) např. biotechonologie. Hodnota basket certifikátu se odvíjí podle hodnoty cenných papírů, které jsou v koši zohledněny.
Basket certifikáty se podrobněji člení na tématické certifikáty a strategické certifikáty.
Tématické certifikáty umožňují stejně jako indexové certifikáty neomezenou a úplnou participaci jak na růstu, tak na poklesu podkladového aktiva. Tyto certifikáty těží z fenoménu "oborové rotace". S ohledem na konjunkturální fáze dosahují někdy cyklické obory zřetelně lepšího zhodnocení než celkový trh. To znamená, že investor může vydělávat např. na trhu výrobců automobilů, farmaceutických firem, finančních, chemických, technologických nebo telekomunikačních titulů apod.
Strategické certifikáty umožňují stejně jako indexové certifikáty neomezenou a úplnou participaci jak na růstu, tak na poklesu podkladového aktiva. V tomto případě investor nákupem tohoto typu certifikátu participuje již na určité investiční strategii, která je na profesionální úrovni průběžně monitorována a obměňována. Pro samotného investora by individuální přístup byl v tomto případě velmi pracný a mnohdy poplatkově dosti nákladný.
Outperformance certifikáty

Outperformance certifikáty využívají stejně jako sprint certifikáty
pákového efektu. Oproti sprint certifikátům se odlišují neomezeným zhodnocením, opět je zde zásadní
participační faktor, který může být například 150 %. Vzroste-li např. hodnota podkladové akcie o 10% (emisní cena 100 EUR), zvýší se outperformance certifikát o 15%.
Při splatnosti mohou nastat následující varianty. Pokud se hodnota podkladového aktiva pohybuje nad emisním kurzem, je vyplacena hodnota aktiva vynásobená participačním faktorem. Pokud hodnota podkladového aktiva klesne pod emisní kurz, bude se certifikát a jeho hodnota chovat přesně podle podkladového aktiva.
Grafy a texty: Svoboda, M., Rozumek, D., Investiční certifikáty
Sekci věnovanou certifikátům vytváříme ve spolupráci s