Investice do komodit lákají spekulanty už dlouho. Málokdo samozřejmě touží mít doma galon ropy či tunu pšenice v garáži, ale podílet se na růstu jejich cen je jistě zajímavá příležitost. Zvláště když jejich korelace s akciovým či dluhopisovým trhem není příliš vysoká a mohou tak být zajímavým prvkem diverzifikace portfolia.
Jsou však komodity správným kořením portfolia i pro průměrně znalého drobného českého (=korunového) investora? Lze do nich investovat dlouhodobě třeba pravidelně každý měsíc a doplňovat si své akciové portfolio u tuto zajímavou třídu aktiv? Ano, lze, jen je třeba si ujasnit pár základních věcí a vybrat vhodné produkty.
Komodity jako ropa, zlato, pomerančová šťáva či v poslední době docela populární stříbro mají podobně jako akcie své srovnávací indexy, benchmarky. Jsou většinou kompozitní, složené z více prvků a tak je dobré před vlastní investicí mít alespoň základní představu o tom, zda chceme mít pod pojmem komodity v portfoliu zejména zlato či drahé kovy nebo třeba zemědělské plodiny. Podle toho můžeme vybírat vhodný produkt.
Dalším důležitým faktorem je měna. Vždyť co je vám platné, že vám komoditní fond od začátku roku vydělal dvojciferný výnos, když je veden v americkém dolaru a přepočítáte-li si výkonnost do korun, dostáváte se na hodnotu původní investice. Jste-li korunovým investorem, měly by vás zajímat především fondy s měnovým zajištěním do české koruny.
Zmínil jsem slovo fondy, ano právě podílové fondy jsou pro dlouhodobého investora možností investovat nějakou částku v řádech maximálně desítek tisíc korun na počátku a řádově nízké tisíce či dokonce stovky korun měsíčně. A se zaručenou likviditou a nízkými transakčními náklady, což může být u fyzického obchodování s komoditami leckdy problém. Můžete samozřejmě investovat přímo do komodit, do termínových obchodů, ale nechejte tuto možnost pravým spekulantům. To už zajímavěji vypadá investice přímo do akcií nějak spjatých s komoditami, např. do akcií těžařů zlata nebo do indexu kopírujícím nějaké komoditní podkladové aktivum. Ovšem i tyto dvě poslední možnosti můžete pokrýt podílovými fondy a to včetně pravidelného investování. Pojďme si proto blíže představit možnosti českého trhu:
Pioneer Investments nabízí na českém trhu fond Pioneer Commodity Alpha, do něhož můžete investovat již od 30 tisíc korun jednorázově a poté i tisícovku měsíčně. Fond za vás udělá právě tu výše popsanou černou práci spekulanta, investuje převážně do derivátů souvisejícími s vhodnými indexy komoditními futures a jeho benchmarkem je Dow Jones UBS Commodity Index TR. Pro českého investora ale má jedno velké ale. Fond není zajištěn do české koruny. Také není příliš vhodný pro ty, kdo si pod pojmem komodity představují především ropu, zlato a drahé kovy. Téměř třetinu portfolia zabírají totiž obiloviny a největší pozicí fondu jsou aktuálně sojové boby.
Už od svého počátku se investiční společnost ČP Invest profilovala jako správce především „segmentovaných“ fondů. Vznikly tak fondy jako Zlatý fond nebo Fond ropy a energetiky. Oba fondy jsou zajištěné do české koruny a lze do nich investovat i nízké jednorázové a pravidelné částky. Jen pozor na názvosloví.
Zlatý fond má širší investiční universum než by jeho název vypovídal, zlato tvoří aktuálně pouze třetinu portfolia, cca. 17 procent zaujímají investice do rychle rostoucího stříbra. Fond investuje kromě různých ETF a indexových akcií i do akcií těžařských firem, není to tedy čistě komoditní fond. Investice do akcií aktuálně zaujímají cca. 40 % portfolia. Fond zakončil poslední dva roky s výnosem vždy vyšším jak 25 procent.
Fond ropy a enegetiky není komoditní fond, je to čistě akciový fond investující do akcií těžařských firem, ale uvádím ho zde pro přehled jako další možnost pokrytí tohoto sektoru bez nutnosti akceptace měnového rizika.
ČP Invest nabízí kromě výše jmenovaných korunových fondů i další komoditní fond, který je ale dosud veden pouze v euru. Podle neoficiálních zpráv chystá ČP Invest v nejbližší době i jeho zajištění do české koruny a nabídku pro drobné investory tak rozšíří o Generali PPF komoditní fond. Fond investuje především do energetických, průmyslových a zemědělských komodit, převážně prostřednictvím indexových fondů a akcií.
A když už jsme u novinek, tak se nelze nezastavit u těch nejvíce horkých. A to je uvedení nových fondů na český trh. Poptávku po komoditách, ale bez měnového rizika, jistě vnímala francouzská BNP Paribas, když jedním z trojice nedávno představených fondů zajištěných do české koruny je fond BNPP L1 World Commodities H CZK. Fond je českou verzí komoditní vlajkové lodi společnosti. Byl sice založen až v roce 2006, ale jeho aktiva se blíží 700 milionům USD. Fond řídí dceřinná společnost THEAM a investuje do derivátů na komoditní index DJ UBS Commodity Index, který se snaží překonávat o 1,5% při směrodatné odchylce 3%. K dispozici je samozřejmě jak pro jednorázové, tak pro pravidelné investice.
Druhou novinkou je fond z dílny J&T Asset Management, J&T komoditní fond. Fond vznikl letos 1.února a není při svém investování vázán žádným indexem. Investuje většinou do indexových fondů a akcií, doplňkově pak i do akcií těžařských firem. Fond je taktéž jako předcházející zajištěn do české koruny a nabízí možnost pravidelných investic v řádu stokorun měsíčně.
Aby byl výčet zajímavých fondů spojených s komoditami úplný, nemůžeme zapomenout na fond Credit Suisse DJ-UBS (dříve AIG) Commodity Index. Pro investory je fond zajímavý tím, že se jedná prakticky o indexový fond snažící se co nejvěrněji pokrýt benchmark. Ten je tvořen z 35 procent energetikým sektorem jako je ropa, z 28 procent jsou zastoupeny zemědělské plodiny, průmyslové kovy pak ze 16 procent. Fond je veden hned ve třech měnách (USD, EUR, CHF), bohužel neexistuje varianta zajištěná do české koruny.
Posledním fondem v přehledu je fond Parvest World Agriculture. Jak už název napovídá, je zaměřen především na zemědělské plodiny. Fond ale není veden v české koruně, pouze v euru a americkém dolaru.
Už z uvedeného přehledu je zřejmé, že se za poslední období nabídka v segmentu komodit pro drobné investory znatelně rozšířila. Pochválit lze snahu přinášet více produktů zajištěných do české koruny, protože navázání většiny komodit na americký dolar je pro korunového investora stále velký problém. Také možnost investovat do většiny fondů pravidelně již od pár stokorun měsíčně dělá z komoditních fondů zajímavou možnost diverzifikace rizika oproti klasickým akciovým fondům.
V případě zájmu o bližší informace či o konkrétní možnosti investice do investičních produktů nás kontaktujete zde.
Napsáno pro www.investicniweb.cz
© 2025 KZ FINANCE | Důležité právní informace | Reklamační řád | Informace o FZ | Informace-investice | Kategorizace zákazníků | Střet zájmů | Zpracování osobních údajů | Informace o přístupu k udržitelnosti v oblasti finančních služeb | WHISTLEBLOWING – Systémy oznámení možného protiprávního jednání | Nezohledňování nepříznivých dopadů investičního poradenství na faktory udržitelnosti | Nezohledňování nepříznivých dopadů pojišťovacího poradenství na faktory udržitelnosti