Češi se i letos zbavují svého majetku v podílových fondech, ale tempo poklesu se postupně snižuje. V prvním pololetí převážily odkupy jejich podílů nové prodeje o zhruba 16,2 miliardy Kč. Z toho ve druhém čtvrtletí to bylo o tři miliardy Kč. Nejhorší je situace u fondů peněžního trhu, ze kterých odplynulo 11,9 miliardy Kč. Peníze přibyly jen v dluhopisových fondech. ČTK byla informována společností KZ Finance, o neúplnosti dat Asociace pro kapitálový trh.
"Potvrdilo se pravidlo, že více se investuje v dobách růstu trhů a všeobecného optimismu než v dobách propadů a bezbřehého pesimismu," řekl ČTK analytik KZ Finance Miroslav Frajt. Zatímco v prvním čtvrtletí podle něj nastal totální výprodej, který postihl především fondy peněžního trhu, tak ve druhém čtvrtletí se situace částečně uklidnila. Tuto situaci si lze vysvětlit zvýšeným zájmem investorů o nové investice poté, co se trhy v březnu odrazily od svého prozatímního dna a začaly růst, dodal.
Podílové fondy mají zřejmě svůj negativní vrchol související s finanční krizí za sebou, podílníci ale odcházejí stále zejména z nejkonzervativnějších (peněžních a některých dluhopisových) fondů, zatímco u těch dynamických (akciových a smíšených) se situace pomalu vrací do normálu.
Mezi domácími fondy zaznamenaly kladné přírůstky majetku pouze akciové fondy, přičemž s postupujícími měsíci byl příliv nových prostředků stále silnější a zbrzdil se až vybíráním zisků v červnu. Naopak mezi zahraničními fondy vykázaly poměrně silné kladné přírůstky dluhopisové fondy, zatímco akciové fondy zaznamenaly podobně vysoký odliv peněz.
Na začátku roku byla mediálně zajímavá kategorie fondů peněžního trhu, která i nadále tvoří drtivou většinu z odkupovaných peněz. V posledních dvou měsících se ale s růstem hodnoty podílových listů u fondů Sporoinvestu a KBC Multicash ČSOB tento trend mírně zvolňuje, i když odkupy z těchto fondů stále převažují nad novými nákupy, podotkl. V následujícím období lze očekávat další zlepšení těchto čísel, což bude souviset s postupně se zvyšující důvěrou v kapitálové trhy, která sebou přinese i nové investice a sníží odkupy, uzavřel Frajt.
Majetek Čechů uložený v podílových fondech začal v březnu růst. Největší výnosy přinesly fondy, které drží akcie. Nevýrazné výnosy vykázaly fondy peněžního trhu, příliš se nedařilo ani dluhopisovým fondům. Mezi jednotlivými akciovými i smíšenými fondy byly stále velké rozdíly.
Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, klesl v roce 2008 o 71 miliard Kč na 244 miliard Kč. Důvodem poklesu byl podle odborníků propad finančních trhů a následná panika investorů.
© 2025 KZ FINANCE | Důležité právní informace | Reklamační řád | Informace o FZ | Informace-investice | Kategorizace zákazníků | Střet zájmů | Zpracování osobních údajů | Informace o přístupu k udržitelnosti v oblasti finančních služeb | WHISTLEBLOWING – Systémy oznámení možného protiprávního jednání | Nezohledňování nepříznivých dopadů investičního poradenství na faktory udržitelnosti | Nezohledňování nepříznivých dopadů pojišťovacího poradenství na faktory udržitelnosti