Kdo z nás by nechtěl být úspěšným burzovním makléřem a vydělávat miliony? Burzovní spekulace skutečně lákají média, ale....Víte, kolik lidí skutečně na burze zbohatlo? Začněte hrát poker a budete mít zhruba stejnou šanci.
Na rozdíl od těchto spekulací ale existuje i nudnější a mediálně nezajímavý způsob investování založený na disciplíně a trpělivosti. Zjednodušeně řečeno - investování založené na trvalém příkazu.
Většina z nás je zvyklá pravidelně ukládat své volné prostředky ať už do stavebního spoření nebo do penzijního připojištění, případně na spořící účet – říkáme tomu spoření, tedy zhodnocování volných prostředků buď s pevným úrokem nebo s pevným státním příspěvkem. V těchto případech se dobrovolně podřizujeme nízké likviditě nebo se spokojujeme s nízkým výnosem. Na těchto produktech není nic špatného, pokud je ovšem vhodně kombinujeme i s ostatními.
Existuje totiž i jiná forma ukládání volných prostředků. Mluvíme o pravidelné investici do podílových fondů. V pravidelném (nejčastěji měsíčním) ukládání volných prostředků se sice podobá spoření, ale jinak se od něj odlišuje, především negarantovaným , ale nijak omezeným výnosem i rizikem případné ztráty.
V českých poměrech se jedná o nejlevnější a nejtransparentnější způsob, jak naakumulovat prostředky třeba pro zajištění důstojného stáří. Finančně gramotný člověk tak využívá pro tento a jiné střednědobé či dlouhodobé finanční cíle právě tento produkt a nikoli třeba investování prostřednictvím investičního životního pojištění, které sice funguje na podobném principu, jeho poplatková politika z něj však činí poměrně nákladný a z hlediska klientských potřeb neflexibilní produkt.
Pravidelné investování přináší řadu výhod, a to i ve srovnání s jednorázovou investicí. Největší z nich je eliminace časování trhu, tedy nehledání nejvhodnějšího okamžiku k nákupu a prodeji. Naopak lze začít investovat kdykoliv, díky metodě průměrování nákladů (anglicky dollar cost averaging) lze diverzifikovat investici v čase. V podstatě jde o to, že při investování stále stejné částky nakoupíme při vyšším kurzu méně akcií, podílových listů apod. a při nižším kurzu zase více. Tato metoda tak přináší zajímavé zhodnocení především na rozkolísaných trzích, které jsou charakteristické pro poslední dekádu.
Pravidelné investování je věc ryze praktická. Odpoví nám třeba na otázku, jakou částku pravidelně investovat, abychom si zajistili třeba slušný důchod ze soukromých zdrojů. Umíme našim klientům takový návrh sestavit, dokážeme spočítat předpokládaný důchod ze státního průběžného pilíře podle současných pravidel a navrhnout výši měsíční úložky i její složení se zohledněním inflace třeba pro zachování životní úrovně v důchodu, tedy pro dorovnání státního důchodu soukromou rentou do výše současné čisté mzdy.
Příklad: 30 letý Petr má čistý příjem 22 tisíc korun. Rád by si z něj odkládal na stáří určitou částku, která by mu pomohla v důchodovém věku dorovnat státem přiznanou penzi, aby se mu nesnížila životní úroveň. Toto dorovnání by bral už v 65 letech věku a rád by ho čerpal až do 80 let věku. Následně by mu stačil pouze státní důchod.
Řešení: Petrovi bude dle dnešních pravidel přiznána státní penze zhruba 13 600 korun. Budeme-li počítat s valorizací těchto prostředků, chybí mu v dnešní hodnotě peněz pokrýt na důchod zhruba 8400 korun měsíčně. Se započtením vlivu inflace bude tato částka na začátku jeho důchodu zhruba 20 tisíc korun. Do 65 let věku tak bude muset naakumulovat celkem 2,75 milionu korun, aby si tuto rentu mohl dovolit. Částka vypadá hrozivě, ale budeme-li uvažovat s průměrným zhodnocením takto ukládaných prostředků na úrovni pěti procent ročně, bude mu stačit ukládat něco přes 2 000 Kč měsíčně. Část může ukládat na penzijní připojištění (případně do nových účastnických fondů v rámci III.pilíře) a část do podílových fondů.
Důchod samozřejmě není jediným finančním cílem pro tento způsobe investování. Stejně dobře se hodí na zajištění prostředků na vzdělání dětí, na jejich start do života nebo třeba jako prostředek pro získání akontace na pořízení nemovitosti, pokud ji plánujeme v dostatečně velkém časovém horizontu.
Pravidelné investování lze navíc založit již pro částku 500 korun měsíčně, takže je skutečně pro každého. Jeho výhody tedy můžeme shrnout do následujícího:
My v KZ FINANCE poskytujeme investiční služby jak těm, kteří vědí jak na to a které produkty mají použít, tak i těm, kteří jsou v investicích dosud poněkud bezradní.
Pro ty, kdo se o pravidelnou investici nechtějí dlouhodobě zajímat a hledají nějaký „automat“, který bude sám porcovat jejich měsíční úložku mezi akcie, dluhopisy apod., máme širokou nabídku fondů a programů životního cyklu. Tyto programy jsou založené na pravidelném investování menších částek, které jsou ovšem v průběhu času a se zkracujícím se investičním horizontem ukládány stále bezpečnějším způsobem tak, aby těsně před předpokládanou přeměnou na hotovost nedošlo k výrazné ztrátě. Tyto programy zajímá pouze investiční horizont a vztah klienta k riziku, na základě těchto dvou parametrů je klientovi navržena investiční strategie, ve které jsou předem nadefinovány veškeré změny, které se v čase budou dít.
Klient tak dvacet let před důchodem investuje 90 % svých prostředků do akciových fondů a pouhých 10 % směřuje do bezpečných, ale málo výnosných aktiv. Během času dokází k rebalancování, aby v době odchodu do důchodu bylo portfolio složeno ze 100 % z konzervativních produktů.
Pro ty, kteří se o investování chtějí průběžně zajímat a do jisté míry i ovlivnit alokaci svých prostředků, nabízíme jednak možnost individuálního sestavení portfolia pro pravidelné investice a jednak pravidelný monitoring a změny v portfoliu. Umožňuje nám to i registrace ze strany ČNB, která nám dává možnost poskytovat svým klientům investiční poradenství. To vše samozřejmě až na základě investičního dotazníku, který s klientem projdeme, abychom zjistili jeho zkušenosti, znalosti a zejména jeho vztah k riziku. I proto je pro nás osobní schůzka při zprostředkování spořících a investičních produktů nezbytná.
Využijte poradny našeho specialisty na investice:
© 2025 KZ FINANCE | Důležité právní informace | Reklamační řád | Informace o FZ | Informace-investice | Kategorizace zákazníků | Střet zájmů | Zpracování osobních údajů | Informace o přístupu k udržitelnosti v oblasti finančních služeb | WHISTLEBLOWING – Systémy oznámení možného protiprávního jednání | Nezohledňování nepříznivých dopadů investičního poradenství na faktory udržitelnosti | Nezohledňování nepříznivých dopadů pojišťovacího poradenství na faktory udržitelnosti