Předdůchod: podmínky, za kterých se vyplatí

22. 7. 2013

Důchodová reforma nepřinesla do našeho slovníku pouze rozšíření významu slova pilíře, ale také problematiku předdůchodů. Lidem v předdůchodovém věku se tak rozšiřují možnosti v době, kdy jejich uplatnění na trhu práce bývá složitější. Už zaběhnutý systém předčasných důchodů tak novely důchodových zákonů doplnily i o možnost přestat pracovat dříve bez nutnosti krácení státem stanoveného starobního důchodu. Má však svoje háčky a podmínky. Komu se tento způsob vyplatí a jak vlastně funguje?

Předčasný důchod

Jak se vlastně předčasný důchod odlišuje od předdůchodu? Velmi jednoduše řečeno : předčasný důchod si vyřídíte na ČSSZ, hradí se z průběžného důchodového systému (vybraného sociálního pojištění) a čím dříve do něj odejdete, tím větší doživotní krácení starobního důchodu vás čeká. Naproti tomu předdůchod si vyřídíte u své penzijní společnosti, hradí se z vašich úspor v penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření a jeho čerpáním nebudete penalizováni nižším státním důchodem v důchodovém věku.


Předčasný důchod pobírá u nás více jak půl milionu lidí. Můžete do něj odejít o tři roky dříve, pokud je váš důchodový věk nižší než 63 let. A pokud je váš důchodový věk alespoň 63 let a dosáhli jste alespoň věku 60 let, můžete jít do předčasného důchodu až o pět let dříve. Pozor však na potřebnou dobu pojištění - nárok na předčasný důchod nemá ten, kdo ji ještě nezískal. Nárok nemá ani ten, kdo pobírá podporu v nezaměstnanosti, podporu při rekvalifikaci nebo vykonává výdělečnou činnost s příjmem vyšším než stanovuje zákon (pokud tedy jde o zaměstnání tzv.malého rozsahu, kdy příjem nedosahuje částky 2500 Kč/měsíc nebo činnost na základě dohody o provedení práce, kdy příjem nepřesáhne 10.000 kč/měsíc , nárok na předčasný důchod máte).


Starobní důchod se skládá ze základní a procentní výměry. Základní výměra je odvozena od průměrné mzdy v národním hospodářství (všichni mají stejnou - pro rok 2013 je to 2330 Kč), procentní pak z výpočtového základu (závislého na konkrétních příjmech v produktivním věku). Právě tato procentní výměra je odchodem do předčasného důchodu krácena, a to tím více, čím dříve do předčasného důchodu odejdete. Uveďme to na příkladě, pro který jsme využili "Příručku budoucího důchodce v roce 2013" od ČSSZ:
 

Příklad

Zaměstnanec získal celkem 40 let pojištění. Jeho výpočtový základ je 14.000 Kč. Od 1.1.2013, tedy 3 roky (celkem 1096 dnů) před dosažením důchodového věku, odejde do předčasného důchodu. Za 720 dní "předčasnosti" se procentní výměra snižuje o 8,4 % (4 x 0,9 % + 4 x 1,2 % = 8,4 %) a za každých, i započatých 90 dnů od 721.dne, za zbývajících 376 dnů, činí snížení 1,5 %, tedy 7,5 % (5x1,5 % = 7,5%). Celkové snížení činí 15,9 % (8,4 % + 7,5 % = 15,9 %).


Důchod se pak vypočítá následovně: Základní výměra, stejná pro všechny důchody a nikterak krácená, je 2330 Kč. Procentní výměra je za každý rok pojištění 1,5 % výpočtového základu , tj. 8400 Kč (1,5 % x 40 x 14.000 Kč).


Při předčasném důchodu se výpočtový základ 14.000 Kč sníží o spočtených 15,9 %, tedy o 2226 Kč (14.000 x 15,9 %). Procentní výměra starobního důchodu tak činí 6174 Kč (8400 Kč - 2226 Kč). Celková výše předčasného starobního důchodu tak činí 8504 Kč (2330 Kč + 6174 Kč).


Za tři roky předčasného důchodu tak získá od státu částku 306 144 Kč s tím, že v důchodovém věku bude pobírat o 2226 Kč měsíčně méně. Pro zjednodušení a pouze orientačně bez uvažování vlivu inflace a valorizace zjistíme, že se mu odchod do předdůchodu finančně nevyplatí v případě, že bude žít v důchodovém věku více jak 11 let.
 

Předdůchod

Nevyplácí se ze státního rozpočtu, na předdůchod si každý musí naspořit sám v doplňkovém penzijním spoření (třetím pilíři). Pro výplatu před důchodovým věkem je nutné mít naspořeno tolik, aby měsíční splátka dosáhla alespoň 30 procent průměrné mzdy v ČR. Výplatu nelze přerušit ani pozastavit, pokud se v průběhu čerpání člověk vrátí do práce, předdůchod se vyplácí dál. Stát platí po celou dobu čerpání předdůchodu za pojištěnce zdravotní pojištění a nikterak mu následně nekrátí starobní důchod z průběžného pilíře. Výhodou pobírání předdůchodu je i to, že doba jeho pobírání se hodnotí jako tzv. vyloučená doba. To v podstatě znamená, že se vám toto období nezahrne do výpočtu osobního vyměřovacího základu, ze kterého se počítá váš důchod. Slušný příjem získaný v ostatních rocích se tak zbytečně nesníží zahrnutím doby, která se vylučuje. Může to být praktické například pro budoucí důchod u slušně placeného manažera, který přijde před důchodem o práci a hledá si nové zaměstnání.


Předdůchod má svá úskalí. Musíte mít naspořeno a to v doplňkovém penzijním spoření. Spořit přitom musíte minimálně 60 měsíců. Nárok na čerpání vznikne nejdříve 5 let před vznikem nároku na starobní důchod stanovený dle zákona pro muže, starší ženy jsou tudíž pro čerpání předdůchodu znevýhodněny. Čerpání nesmí skončit dříve než po 2 letech, musí probíhat měsíčně v neklesající výši.


Pozn. Většina účastníků III.pilíře spoří ve starých transformovaných (penzijních) fondech. I tyto prostředky a doba spoření v nich se počítají pro případný předdůchod. Stačí pouze kdykoli před čerpáním předdůchodu přejít z transformovaného fondu do některého z nových účastnických fondů, splnit v součtu 60 měsíců spoření a mít naspořenu potřebnou částku - viz příklad.


Termín předdůchod není v zákoně přímo popsán. Jedná se o dávky doplňkového penzijního spoření, konkrétně dnes pouze o starobní penzi na určenou dobu vyplácenou penzijní společností. Pojišťovny, které mohou tyto dávky taktéž vyplácet, své produkty teprve připravují.
 

Příklad

Minimální měsíční splátka "předdůchodu" pro rok 2013 je 7533 Kč. Výplata "předdůchodu" nesmí skončit dříve než po dvou letech, zájemce musí mít tedy naspořeno minimálně:


pro 2 roky 24 x 7533 Kč = 180 792 Kč
pro 3 roky 36 x 7533 Kč = 271 188 Kč
pro 4 roky 48 x 7533 Kč = 361 584 Kč
pro 5 let 60 x 7533 Kč = 451 980 Kč

 

Co se vyplatí

Jelikož je státní starobní důchod vyplácen doživotně, nelze odpovědět jednoznačně. Obecně lze pouze říci, že budete-li pobírat tento důchod méně jak deset let, vyplatí se podle současných podmínek odejít do předčasného důchodu. Vsadíte-li na svou dlouhověkost, počkejte si na nekrácený starobní důchod a spořte si ve třetím pilíři pro případné využití institutu předdůchodu. Ten se vyplatí i při čekání na předčasný důchod, pokud jste bez zaměstnání nebo pokud se nechcete či nemůžete evidovat na Úřadu práce.
 

Chcete vědět víc?

Chcete posoudit svou konkrétní situaci? Nevíte si rady, zda odejít do předčasného důchodu nebo jak si spořit na případný předdůchod? Chcete poradit, kdy přestoupit z transformovaného fondu do nového účastnického fondu?
 

Kontaktujte nás na emailu jansta@kzfinance.cz, případně na tel. 603 259 578, budeme se vám rádi věnovat.

 

Magazín tipů a triků pro Vaše finance

Máte dotaz? Napište nám

Jméno a příjmení
Váš e-mail *
Telefon
Oblast zájmu *
Zpráva