Když koncem roku 2008 přicházeli mnozí odborníci se svými odhady vývoje trhů v roce 2009, téměř žádný nebyl tak optimistický, jak ve skutečnosti vše dopadlo. Je pravdou, že v té době nikdo nemohl předpokládat, jak hluboká celá hospodářská krize bude a jak mohutně se do řešení pustí jednotlivé státy a centrální banky a hlavně jak se s těmito řešeními a rapidně rostoucím zadlužením jednotlivých zemí srovnají kapitálové trhy.
Dnes sice stále ještě nemůžeme hodnotit, jaké bude mít celosvětová hospodářská krize celkové dopady, jelikož tato krize stále ještě není u konce (i když mnohá čísla ukazují známky zlepšujícího se prostředí), ale na konkrétních číslech můžeme zhodnotit vývoj jednotlivých typů otevřených podílových fondů dle jejich investičního zaměření.
Spořící účty vs. fondy peněžního trhu
Co se týče objemu investovaných prostředků, tak nejvíce využívanými fondy jsou spolu se zajištěnými fondy fondy peněžního trhy. Tyto fondy jsou využívány investory jako alternativa spořících účtů a k 30.9.2009 v nich bylo investováno necelých 75mld. Kč. Právě před rokem mnozí investoři řešili otázku, co s prostředky ve fondech peněžního trhu, které se zvýšením nervozity po bankrotu společnosti Lehman Brother´s a ztrátou likvidity na dluhopisových trzích propadly během pár měsíců propadly o 2 - 6 %. Reakce velké části investorů byly následující: prodej fondu peněžního trhu (z těchto fondů odtekly desítky miliard korun) a přesun prostředků na spořící účty (tehdy ještě s úrokem okolo 3 % p.a., aktuálně již jsou úroky daleko nižší). Byl tento krok správný?
Odpověď je následující: přes stagnující či ještě mírně klesající počátek roku 2009 se začala částečně vracet i důvěra na kapitálové trhy, čímž se zvedly ceny dluhových instrumentů, a tak začaly růst i ty nejkonzervativnější investice, tedy fondy peněžního trhu. Když vynechám tři nejvýkonnější korunové fondy pen. trhu z „dílny“ ESPA (Cash Emerging-Markets VT, Český korporátní fond peněžního trhu VT a Cash Forint VT), jelikož se svým zaměření trochu vymykají klasickým českým peněžním fondům, tak si nejlépe od začátku roku vedl fond Conseq Invest Konzervativní (+5,5 %), následován fondy Raiffeisen – Český fond konzervativních investic (+5,1 %), ING Int. Český fond peněžního trhu (4,35 %), ESPA Český fond peněžního trhu (+3,79 %), ČPI – Fond peněžního trhu (+3,77 %), KBC Multi Cash ČSOB CZK (+3,76 %) a ISČS Sporoinvest (3,56 %). Jak je vidět z většiny připsaných výnosů, které jsou stále u fyzických osob při držení delším než 6 měsíců osvobozeny od daně z příjmů narozdíl od spořících účtů, tak je nutné konstatovat, že přesun do spořících účtů byl krokem „vedle“. Nejenže byly při prodeji realizovány ztráty utržené rychlým propadem cen podílových listů, ale navíc byly prostředky přesunuty do aktuálně méně výnosných spořících účtů, kde se čisté výnosy v roce 2009 budou pohybovat jen těsně nad 2% p.a.
Velké ambice se na začátku roku vkládaly do dluhopisů, převážně těch rizikovějších, jelikož již ztrátou důvěry a likvidity na dluhopisových trzích došlo k výraznému růstu výnosu do splatnosti u dluhopisů. Částečné zklidnění vyvolalo výrazný růst cen rizikovějších (korporátních dluhopisů a státních dluhopisů rozvíjejících se zemích), které se v předchozím období propadaly. Zisky fondů zaměřující se na tento sektor jsou opravu impozantní. Fond Credit Suisse Bond Fund Emerging Markets R CZK zaměřující se především na státní dluhopisy zemí v Lat. Americe, Rusku a Turecku vyrostl o bezmála 75 %, dále fond ČS High Yield dluhopisový investice do dluhopisů s vysokým výnosem si polepšil více než 65 % a třetím dluhopisovým korunovým fondem se ziskem nad 50 % byl fond ESPA Bond Europe – High Yield s výnosem 56,19 %. Těsně pod hranicí 40 % se prozatím nacházejí ještě další 2 fondy, a to fond ČPI korporátních dluhopisů (39,35 %) a ČS korporátní dluhopisový (38,47 %).
Ovšem ani investoři, kteří svěřili své prostředky do dluhopisových fondů se zaměřením na bonitnější dluhopisy si připsali po nepříliš povedených předchozích letech slušné zisky, např. Sporobond (7,06 %), ESPA Český fond státních dluhopisů (+6,8 %), Conseq Invest Dluhopisový (+6,61 %), KB Dluhopisový (6,27 %) atd. Stejně jako u předchozí kategorie bychom zde nenašli žádný fond, který by zaznamenal v roce 2009 ztráty.
Předpovědi ohledně vývoje akciových trhů se pro rok 2009 lišily jako vždy nejvýrazněji od těch, které prorokovaly téměř zkázu světa, přes ty neutrální, pro které byla charakteristická stagnace či mírné oživení, až po ty optimistické, které předpovídaly růst o řádu desítek procent. I v této třídě platilo, že po krkolomném úvodu roku se od března vše otočilo a akcie nepřetržitě rostly, a tak jsou výsledky pouze pozitivní s výjimkou 2 korunových fondů zaměřených na japonské akcie, které jsou po roce těsně pod nulou (SGAM Fund Equities Japan Concentrated Value (CZK) -0,67 % a ESPA Stock Japan VT. -1,64 %). Výnosy v rámci jednotlivých fondů jsou však velice rozdílné.
Nejlépe si vedly ty fondy, které se zaměřují na akcie rozvíjejících se zemí (např. Brazílie, Rusku, Indie, Čína, Turecko, stř. Evropa atd.), v rámci kterých hrají prim 4 fondy ze „stáje“ České spořitelny. Vítězem je zde s nárůstem o více 150 % fond ISČS Sporotrend, následován fondy ESPA Stock Russia VT. (+113,8 %), ESPA Stock Istanbul VT. (77,83 %). Mezi tuto trojici se ještě dokázal vklínit fond ISČS Top Stocks (84,11 %), který však investuje do úzkého portfolia akcií z USA a Evropy a jeden zástupce skupiny KBC/ČSOB ČSOB Akciový fond BRIC (+81,1 %). I další výsledky ostatních korunových akciových fondů jsou unikátní, když ještě 5 fondů se dostalo nad 50% a zisky u dalších 10 fondů se pohybovaly mezi 30–50 %.
Průměrné zhodnocení korunových akciových fondů v roce 2009 se pohybuje těsně pod 40 %, když tuto hranici snižují především výsledky rozvinutých akciových trhů (USA, Evropa, Japonsko).
I další třídy podílových fondů, tj. smíšené a fondy fondů, si vedly pouze pozitivně a jejich výnosy ovlivňuji vždy konkrétní zaměření daného fondy, přičemž platí, že ty rizikověji zaměřené dosáhly lepších výsledků, např. KB Realitních společností +45,63 %, IKS Balancovaný – dynamický (+18,93 %), ISČS Global Stocks FF (+27,42 %) atd.
Do zvláštní kategorie bychom ještě mohli zařadit fond ČPI Zlatý fond (investující do akcií, ale i konkrétních komodit se zaměřením především na vzácné kovy), kterému se i díky růstu ceny zlata nad 1.100 USD / unci docela dařilo a od začátku roku si polepšil o více než 26 %.
Snad jediná kategorie, na kterou díky pozdějšímu přeceňování portfolií nemovitostí krize dolehla až v roce 2009, jsou nemovitostní fondy. Fond ČS nemovitostní fond své portfolio nemovitostí přecenil v dubnu (cca -14 %) se ke konci roku 2009 nachází na -13,79 % a fond Conseq Realitní, který své portfolii přeceňoval až v posledním čtvrtletí roku 2009 (cca -4 %), byl k 30.11.2009 +0,43 %.
Veškerá proroctví jsou v současné době docela ošemetná, protože rok 2009 byl, co se výnosů týče, jeden z historicky nejlepších, a tak by mohly být mnohé zisky postupně realizovány, čímž by mohlo dojít ke snížení současných cen. Přesto by nemuselo dojít nějakým výrazným propadům akciových trhů, jelikož současné ocenění akcií je docela atraktivní a velká část hotovosti se stále nachází mimo trhy. I nadále by se měly lépe vyvíjet akcie na rozvíjejících se trzích.
I konzervativní investice by měly v roce 2010 s přehledem porážet spořící účty, u kterých může ještě hrozit snížení úroků. Také dluhopisy, především ty korporátní a státní dluhopisy rozvíjejících se zemí, by mohly být vhodnou variantou k nové investici.
Další kategorií, které je ještě ve hře, jsou komodity, na jejichž budoucí vývoj se nyní také nahlíží docela pozitivně.
Autor: Ing. Miroslav Frajt, KZ FINANCE, spol. s r. o.
© 2025 KZ FINANCE | Důležité právní informace | Reklamační řád | Informace o FZ | Informace-investice | Kategorizace zákazníků | Střet zájmů | Zpracování osobních údajů | Informace o přístupu k udržitelnosti v oblasti finančních služeb | WHISTLEBLOWING – Systémy oznámení možného protiprávního jednání | Nezohledňování nepříznivých dopadů investičního poradenství na faktory udržitelnosti | Nezohledňování nepříznivých dopadů pojišťovacího poradenství na faktory udržitelnosti