Rostla cena ropy i zlata, ale stříbro lámalo rekordy

31. 5. 2011

Jestliže v měsíci březnu většina vyspělého akciového světa mírně ztrácela, duben a zejména jeho druhá polovina na tyto ztráty daly zapomenout. Děkovat můžeme především firemním výsledkům, které udržely růst cen akcií i přes pokračující komoditní boom (ropa + 7,3 %, zlato dokonce + 9,2 % za měsíc).

Růstové taktovky se chopily především německé akcie, které za duben posílily o více jak šest procent. Mezi třemi a čtyřmi procenty přidaly rozhodující americké indexy, procento získalo i těžce zkoušené Japonsko a tak jen Čína mezi světovými velmocemi končila měsíc mírnou ztrátou.
Ve středoevropském regionu byla pražská burza tentokráte po rakouské nejhorší, když poskočila jen o nepatrných 0,3 procenta. Nejlépe naopak dopadly maďarské akcie se slušným téměř pětiprocentním růstem.
Jak na tuto tržní situaci zareagovali manažeři českých fondů? Jak promítli do svého rozhodování stále rostoucí ceny komodit, které se jistě projeví v celé ekonomice? Co prozradili ve svých pravidelných komentářích?
Conseq Akciový fond druhý měsíc v řadě zaostal za svým benchmarkem (+2,4 %), i tak si připsal za duben zhodnocení +1,7 procenta. Mezi hlavní investiční operace fondu patřil prodej celé pozice v polské rafinérské společnosti PKN Orlen, jejíž akcie se na konci dubna dostaly na nová maxima, která podle názoru fondu neodpovídají fundamentální vnitřní hodnotě společnosti. Dále fond s významným ziskem prodal polovinu pozice v akciích rakouské společnosti Semperit, jejíž cena na začátku dubna dosáhla nového historického maxima. Po únorových rekordních 8 procentech hotovosti i tak fondu po nákupech zůstalo na konci dubna jen 5,3 procenta volných prostředků.

Jen nepatrně odlišné zaměření od výše jmenovaného má Raiffeisen Český akciový fond, který je dle benchmarku (složeného z 50% z indexu pražské burzy) více zaměřen na české akcie. Hodnota fondu ale tentokráte poklesla o 1,3%, když byla částečně nepříznivě ovlivněna posilující českou korunou, čímž se snížila hodnota podílu portfolia akcií západoevropských společností obchodovaných v euru. V portfoliu fondu byl zvýšen podíl akcií mediální společnosti CETV a do portfolia přibyly akcie polské společnosti Polskie Gornictwo Naftowe. Portfolio fondu je aktuálně zainvestované na úrovni 99%.
Zlatý fond ČP Investu vytěžil v dubnu maximum z rostoucích cen zlata a především stříbra, které posílilo o neuvěřitelných 29 procent na svá historická maxima. Ale kladné přírůstky si připsala i platina nebo paládium. Výnos fondu ve výši 7,7 procenta nebyl za těchto okolnosti velkým překvapením, od začátku roku se tak fond může prezentovat již dvojciferným zhodnocením (+10,8 %). V dubnu fond provedl nákupy za téměř 40 milionů korun, z čehož více jak 27 milionů bylo využito k nákupu platiny, paládia a vybraných těžařských titulů. Naproti tomu částečně realizoval zisk na stříbře. Celková zainvestovanost fondu tak poklesla a činí nyní 93 procent. Velikost fondu v dubnu přesáhla 600 milionů korun

Po menší březnové korekci opět s napjatými plachtami v amerických vodách a výnosem 5,6 procenta, to je dubnová pečeť fondu TOP STOCKS. Možná předcházející zakolísání přispělo i k prvnímu většímu vybírání zisků v letošním roce, když z fondu odteklo 18,6 milionu korun. I tak byl díky růstu kurzu ke konci dubna objem prostředků ve fondu rekordní ve výši 1,61 mld. Kč. Na rozdíl od „zimního spánku“ došlo po březnu i v dubnu k významnější změně ve struktuře portfolia. Akcie společnosti McCormick & Schmick´s Seafood Restaurant byly z důvodu převzetí prodány a nahrazeny akciemi biotechnologické společnosti Dendreon. Na konci měsíce tak obsahovalo portfolio fondu i nadále 25 různých investičních nápadů.

Po předcházejícím ztrátovém měsíci Pioneer – akciový fond přinesl podílníkům opět pozitivní zhodnocení, jeho hodnota vzrostla o 0,62 %. Absolutní příznivá výkonnost však byla menší než v případě benchmarku, za kterým fond zaostal o 1,3 %. Příčinou horší relativní výkonnosti byly zejména ruské tituly v portfoliu, které výrazně ztrácely. Vyšší volatilita ruského trhu je samozřejmě rizikovější, z tohoto důvodu fond v minulých měsících nakoupil jen přibližně polovinu cílové pozice v ruských titulech. Některé další tituly pak byly nepříznivě ovlivněny reportovanými hospodářskými výsledky (Sharp, Philips), naopak příznivou výkonnost si opět připisovaly německé tituly (Allianz, Adidas, Bayer, E.On). V průběhu dubna fond do portfolia nově zařadili dva ruské tituly – největší ruskou banku Sberbank a také maloobchodního prodejce Magnit. Velikost fondu je aktuálně něco přes 1,1 miliardy korun.
Výnos akciového fondu a výhody dluhopisů ve zkratce kombinuje fond konvertibilních dluhopisů. A protože francouzská BNP Paribas zavedla pro tento typ fondu i korunovou třídu, monitorujeme i tento typ fondu, konkrétně díky produktu BNPP L1 Convertible Bond World (CZK). Poslední měsíc byl pro fond úspěšný, připsal si výnos 1,04 procenta, od začátku roku tak zůstává 3,32 procenta v plusu. Fond spravuje již téměř 150 milionů korun (eurová třída umožňující efektivní správu je samozřejmě řádově větší), k výnosu v dubnu přispěly zejména americký a asijský region (kromě Japonska), zatímco evropské tituly spíše strádaly pod vlivem dluhových problémů a sníženého ratingu Portugalska. Po předcházejícím klidném měsíci fond portfolio aktivně přeskupoval, především v americké a asijské části.
Hodnota podílového listu fondu Conseq dluhopisový vzrostla o 1,0%, a odmazala tak další část ztrát z přelomu roku. Fondu se navíc opět podařilo také na relativní bázi, když svým výsledkem překonal srovnávací index (+0,7%). K výsledku přispěl mírným růstem cen domácí
obligační trh, podpořen zahraničním vývojem a stabilními úrokovými sazbami ČNB. K pozitivnímu relativnímu výsledku dopomohl zejména solidní růst korunové hodnoty polských
dluhopisů, podpořený posílením kurzu zlotého.

Za nejpodstatnější v dubnovém vývoji ve fondech považuji kromě dalšího uklidnění situace po japonské přírodní katastrofě zejména příznivé firemní výsledky za 1.Q, které celosvětově zatím přebíjejí obavy z dluhové nákazy nejen v Evropě, ale i v USA a rostoucích cen komodit. 
 

Zdroj: KZ FINANCE (napsáno pro E15)

Magazín tipů a triků pro Vaše finance

Máte dotaz? Napište nám

Jméno a příjmení
Váš e-mail *
Telefon
Oblast zájmu *
Zpráva